Aby oči nebolely
Když se zeptáte rodičů, kteří kdysi vlastnili třeba barevný sovětský televizor Rubín, jak se vypořádali s kontrastem přesvíceného barevného obrazu a potemnělých zdí za ním při sledování pořadů, možná si vzpomenou. Pokud se v pokoji svítilo, obraz nebyl k ničemu, protože na tehdejších delta obrazovkách (jejich povrch byl částí koule – z fyzikálních principů práce obrazovky tohoto typu) se odráželo světlo žárovek umístěných v pokoji. Těch na zemi, i těch u stropu v lustru, nalevo i napravo. Prostě všude.
Pokud se zhaslo, sledovala se přesvícená obrazovka a výsledkem bylo, že brzy začaly diváky bolet oči. Řešením tehdy byla 40W žárovka zašroubovaná do objímky umístěné do obrácené misky na květináč za televizorem. Pozadí bylo osvětleno, oči nebolely a zážitek byl vynikající. A bylo to.
Dnes to sice též můžete vyzkoušet, ale my pro vás opět máme pár rad, jak se vypořádat s osvětlením „za televizí“, aby vás oči nebolely a přitom jste nebyli o nic ochuzeni. Pocitově a přitom esteticky.
Svítíme za televizorem
První řešení už znáte – žárovka umístěná za televizorem je to klasické. Problém ovšem je v tom, že to není příliš estetické a navíc – za televizor, umístěný na stěnu, se vám už nic nevejde. Většinou ani žárovka. A co navíc: takové řešení se do digitální domácnosti vůbec nehodí.
Takže tu máme řešení druhé. Pokud svěříte tvorbu interiéru vašeho bytu architektovi, jak vám doporučujeme, věřte, že v dnešní nabídce společně najdeme stylová osvětlení, která – zabudována za plochou televizí – určitě splní vaše představy o světelném změkčení sledovaného pořadu.
Možná bude dobré upozornit i na to, že v obou výše jmenovaných případech nemusí být nasazena výbojka s bílým světlem o toku srovnatelném se stowattovou žárovkou. Právě naopak, stačí ekvivalent 40W nebo dokonce jen 15W žárovky. Volte raději teplejší nádech světla.
Pokud použijete žárovku úspornou, mělo by jít o model, u kterého lze regulovat její jas. Kupte ale regulátor kvalitní; jsou totiž známy případy, kdy ty levné z některých hypermarketů, které jsou umístěny za televizorem, rušily příjem. Zkuste to, za případnou výměnu za jiný model dnes nic nedáte. Nebo se poraďte s obchodníkem a nechte si raději dělat instalaci od solidní firmy.
Vyšší úroveň, cena, ale i úžasnější výsledek
Držáky s osvětlením pozadí nabízí třeba firma Vogel´s – zde je sada k montáži televizoru XLF 300.
Řešení třetí spočívá v koupi držáku televizoru od firmy zabývající se jejich výrobou a prodejem, jehož součástí je osvětlení stěny za televizorem. Šikovné, nenucené; výhoda je v tom, že pokud si televizor umístíte na jinou stěnu, světlo půjde stále s vámi. Tedy vlastně bude vrhat světlo na stěnu jinde. Prostě držák „přesadíte“ jinam.
LivingColors je svítidlo se čtyřmi LED, které dokáže přizpůsobit barevnost pokoje přesně vaší náladě. S pomocí dálkového ovládání mi můžete nastavit barvu i jas. Jeho odběr nepřekročí deset wattů a v provedení mini je pak spotřeba maximálně osm wattů.
Je tu další řešení, které můžete použít pro televizor umístěný na stolku. Je jím pestrobarevná lampička Philips LivingColors, která mění barvy, a vy můžete najít ideální stav, jenž vám bude vyhovovat. Lampa mění sama barevné spektrum, možný je ale i výběr určité barvy s pomocí dálkového ovládání. To asi využijete častěji, protože nechat si za televizorem probíhat „barevnou hudbu“ by asi nepůsobilo dobře a snižovalo vaši pozornost.
Královská disciplína – televizor osvětluje stěnu za sebou sám
A tady bude shodou okolností řeč opět o firmě Philips, protože je společností, která si umí hrát s barvami – o barevné svítilně LivingColors jsme se už zmínili, teď si vezmeme na řadu televizor samotný.
Řeč totiž bude o televizorech, které si dokážou hrát s barvami – a o systému ambilight. O co jde? V první verzi televizorů Philips byl ambilight jen osvětlením rámečku kolem televizní obrazovky. Během času se změnil v dynamický projev. Vše dospělo do stádia, kdy si můžete vybrat z několika řešení:
1. Ambilight Spectra s aktivním rámem. Televizor osvětluje rám kolem televizní obrazovky a dynamicky může přizpůsobit barvy rámečku barvě, kterou končí LCD panel. Díky tomu je sledování televizního pořadu měkké, přirozené. Zároveň dochází k osvětlení pozadí za televizorem, takže výsledek je opravdu zajímavý. Tento systém používají televizory Philips Aurea.
Systém Ambiligt Spetra u televizorů Philips Aurea druhé generace, kdy svítí nejen rámeček kolem obrazovky, ale i pozadí za televizorem.
2. Ambilight Spectra 2 najdete u televizorů řady 8000, 9000 a 9600. Jde o osvětlení pozadí za televizorem a to po jeho stranách. Opět lze vybrat několik variant od statického až po dynamické zobrazení podle plochy obrazovky.
Systém osvětlení Ambilight 2 je doménou přístrojů Philips řady 9500.
3. Ambilight Spectra 3 je doménou televizorů Philips řady 9700 a televizorů Cinema 21 (s královským poměrem stran 21:9). Zde se osvětluje i část zdi nad televizorem – jinak platí vše, co bylo napsáno o systému Ambilight Spectra 2 v předchozím bodě.
Televizor Philips Cinema 21 používá systém třístranného osvětlení pozadí Ambilight Spectra 3.
Jak televizor Philips Cinema 21 funguje v praxi uvidíte ve videu u tohoto článku.
Výhody jsou zřejmé – barvy uklidňují, oči tolik nebolí a návštěva bude z vašeho pokoje odcházet jen velmi nerada. Nevýhody tu jsou ale také, pokud se o nich dá hovořit jako o nevýhodách a ne o ceně za osvětlení kolem obrazovky – díky světelnému rámečku kolem obrazovky televizoru Aurea II je televizor větší než srovnatelný model jiné firmy o stejné velikosti úhlopříčky. To je prostě daň za luxus, i když si myslíme, že v tomto případě jde o velmi pozitivní luxus, který navíc chrání vaše oči.
Stojí to za to. Zajděte se podívat do předváděcí místnosti, kde takový televizor můžete vidět a budete překvapeni, jak pozitivně budou změny barev působit na vás i na vaše oči. Ano, můžete si říci, že televizor s Ambilight je dražší než srovnatelný model se stejnou velikostí úhlopříčky, ale dejte na nás, autor po čtrnácti dnech televizor s Ambilight vracel opravdu jen velmi nerad. Více hledejte třeba EXTODKAZ_PREDPONAEXTODKAZ_PREDPONAEXTODKAZ_PREDPONAzdeEXTODKAZ_PRIPONAEXTODKAZ_PRIPONAEXTODKAZ_PRIPONA - externí odkaz .
Světlo k televizoru prostě patří
Ať tak či onak, světlo prostě do pokoje patří – i když sledujete televizi nebo film. Je jedno, zda dáte předost našim návrhům, kdy vlastně osvětlujete pozadí za televizorem, nebo v rámci digitální domácnosti realizovanému rafinovanému osvětlení například pomocí bodovek s regulací jasu Či osvětlení nepřímému, které rovněž dokáže zjemnit sledovaný pořad. Možná se ptáte – a po zásluze – proč vás k takovým činnostem, jako je zjemnění obrazu, nabádáme, když výrobci se snaží o co nejvyšší hodnoty kontrastních poměrů, aby vynikly rozdíly mezi černou a bílou barvou.
Ano – kontrast je jedním z nejpřesvědčivějších prvků, které charakterizují televizor, a příliš časté střídání velmi kontrastních scén sice může působit luxusně, ale vaše oči – z vlastní zkušenosti – po půl hodině, hodině, řeknou dost a začnou slzet. Když ne hned, tak o pár let později určitě…
Zjemnění vysoce kontrastního poměru na obrazovce dodatečným světlem na pozadí televizoru nebo v zádech diváků určitě není na škodu. Dynamické snížení kontrastu, které tak může „psychicky“ nastat, není až tak srdceryvné, abyste osvětlením opovrhovali. A pokud vám to vadí, znovu upozorňujeme na možnost regulace jasu svítidel, případně – pokud je to možné – i na změnu barevného ladění svítících prvků. Přejeme vám příjemné a pohodové sledování televizních pořadů či filmů se světlem, které dodává filmům atmosféru. Uvidíte sami…
Zdroje:
Zveřejněno: 25. 01. 2010