Ideální záložní zdroj pro domácnost
Často se říká, že mnohdy nevidíme to, co nám leží u nohou, protože se na věci koukáme příliš daleko dopředu před sebe, a tak nám unikají dost důležité věci, které můžeme snadno přehlédnout. A to je přesně případ záložního zdroje napájení CyberPower CPS600E. Ten totiž zvládne zásobovat energií i přístroje, v nichž se nacházejí součástky s induktivní zátěží.
Záložní zdroje od společnosti CyberPower jsme už na našem webu testovali několikrát. Ale zatím to byla zařízení, která jsou vhodná pro zálohování počítačů, routerů (směrovačů), NAS, monitorů, tiskáren a třeba i multifunkčních zařízení - prostě zařízení výpočetní techniky. Při výpadku proudu tak máte po určitou dobu možnost pracovat i dál, aniž by byl přerušen rozvod dat po malé domácí síti (zálohováním routeru umožníte práci rozvodu dat po domácí síti), můžete dodělat úlohu na počítači (u notebooku samozřejmě nejste omezeni výpadkem proudu, protože ten může dále pracovat na vestavěnou baterii, pokud ovšem díky jejímu stáří už kapacita klesla k nule), můžete dokončit zálohování na NAS připojený k domácí síti nebo můžete dotisknout smlouvy, které zůstaly viset v tiskové frontě či zkopírovat dokumenty, které s sebou nutně potřebujete na schůzku nebo vaše ratolest do školy.
Jak víte, zdroje záložního napájení, zkráceně UPS (Uninterruptible Power Supply) vám mohou pomoci v mnoha případech, kdy vypadne napájení. Jejich součástí bývají i důležité filtry, které zamezí například proniknutí napěťové špičky k připojeným (a tím pádem i chráněným) zařízením třeba v případě úderu blesku do rozvodné soustavy dodavatele elektřiny (především tehdy, pokud jste připojení pomocí nadzemního rozvodu nízkého napětí), podobně existují i filtry, které zamezují příchod napěťových špiček do routeru od modemu nebo elektroniky mikrovlnného pojítka, které jsou rovněž vystaveny možnému úderu blesku nebo nenadálé napěťové špičce, která může spolehlivě zničit připojená zařízení.
Tohle všechno je skvělé a UPS dokážou ochránit vaše zařízení a poskytnout jim drahocennou energii v případě výpadku proudu po určitou dobu, odpovídající kapacitě (většinou) vestavěné dobíjecí baterie.
Problém ale nastává tehdy, pokud k takové UPS chcete připojit třeba otopný plynový kotel, kotel na pelety, čerpadlo malé domácí vodárny a podobná zařízení. V jejich útrobách se totiž nacházejí elektromagnetické ventily a/nebo i elektromotory, které představují indukční zátěž, se kterou si většina UPS pro výpočetní techniku nedokáže poradit nebo je ohrožena jejich spolehlivost či dokonce jejich činnost. Výsledkem může být i porucha UPS, která by zajišťovala taková připojená zařízení. Pro induktivní zátěž se prostě UPS pro počítače nehodí.
Co s tím?
Víme jak na to!
Než postoupíme dál, vysvětlíme si, proč potřebujeme elektřinu k tomu, aby fungoval třeba otopný plynový kotel nebo kotel na pelety. U plynového kotle je zcela základním a nejdůležitějším prvkem elektromagnetický ventil, který se stará o přívod plynu k hořáku. Pokud vypadne proud, tento ventil se uzavře a zamezí tak přístupu plynu do kotle. Dále je zde zapalovač plamene hořáku, který ohřívá otopnou vodu nebo teplou užitkovou vodu určenou k mytí sebe nebo nádobí. Další velmi důležitou věcí je čerpadlo, které se stará o systémů s nuceným oběhem vody (u spádových topení s velkým průměrem trubek není třeba) o transport vody tenkými trubkami až k radiátorům. V případě, že kotel topí a dojde k výpadku elektrické energie, výměník pro ohřev vody ještě chvíli setrvačností ohřívá vodu, kterou ale čerpadlo neodvede do otopného systému, a tak může dojít k tomu, že se voda přehřeje a vyteče přetlakovým ventilem (tak by to mělo být). Jak vidíte, je tedy dobré mít záložní zdroj napájení, který zachová funkci topení i když nepůjde proud. To samé nebo podobné je to u kotle na pelety. Jeho velkou výhodou je, že v něm vestavěná elektronika se stará a automatické dávkování pelet do spalovacího prostoru. To znamená, že pokud dojde k výpadku proudu, je nutné, aby byla ohřátá voda transportována do systému topení, alespoň do té doby, než plamen zhasne nebo se utlumí.
Jak to funguje?
A právě tady v široké nabídce UPS od firmy CyberPower jsme našili i záložní zdroj, kterému vůbec nevadí, že spíná induktivní zátěž (motor, ventily v kotli). Je tak trochu skromně ukryt v nabídce široké škály záložních napájecích systémů, že jsme ho zprvu i přehlédli. Jeho obrovskou výhodou je to, že si můžete sami zvolit, jak dlouho chcete, aby záložní zdroj pro udanou zátěž dlouho pracoval. V UPS CP600E totiž není vestavný akumulátor. Ten se připojuje externě. Můžete tedy použít třeba automobilovou baterii s kapacitou 50 Ah, stejně tak ale, pokud potřebujete, aby zdroj pracoval se zátěží dvakrát déle, pak třeba baterii s kapacitou 100 Ah. Samozřejmě tento zdroj záložního napájecího napětí může pracovat i s generátorem, tedy, pokud se se vypne přívod elektřiny, může pak zpracovat energii, kterou dodává benzinový agregát. Vestavěná elektronika se postará o nabíjení připojených baterií, které probíhá až pětkrát rychleji, než je běžné například s pomocí klasické nabíječky. Nemusíte se tedy o nic starat, UPS si všechno ohlídá sama. Výrobce dokonce udává, že k této UPS je možné připojit neomezený počet baterií. Tak to bych bral trochu s rezervou, protože pak zákonitě nastává otázka: kam s nimi?
Ideální stav je, že si zjistíte příkon zálohovaných zařízení a stanovíte dobu, po kterou má UPS tato zařízení život elektrickou energií - a podle toho zvolíte kapacitu baterie. Výrobce udává maximální možný příkon připojených zařízení na 600 VA nebo 420 W, což bohatě postačí k uživení otopného kotle a k provozu čerpadla malé domácí zásobárny vody (darlingu).
Výrobce zaručuje, že tento zdroj si dokáže ohlídat nastavené výstupní napětí 230 V/50 Hz (u nás), což, jak jsme měli možnost s pomocí osciloskopu vyzkoušet, je pravda. Bohužel jsme provoz na generátor nemohli vyzkoušet z důvodu nedostupnosti tohoto zařízení. Fakt je, že UPS se dokáže přepnout automaticky z provozu na síť na provoz z generátoru díky vnitřní detekci přítomnosti napájení, v to bychom i CyberPower věřili na základě zkušeností s jejich zdroji záložního napájení.
UPS je vybavena automatickou regulací napájení, kdy na výstupu byl čistě sinusový průběh až do zhruba 40 % maximálního doporučeného odběru, pak se při zvyšování zátěže začal objevovat náznak přechodu k obdélníkovému napětí, což ale zmíněným přístrojům nemusí vadit. Doba přechodu je zhruba několik milisekund (výrobce neuvádí), což u zařízení, která jsme popsali dříve, nemusí vadit. Přepnutí na záložní zdroj napájení, tedy akumulátor 12 V, je opět bezproblémové.
A co víc, i tato UPS je vybavena obvody pro omezení napěťových špiček, takže při nějakém napěťovém impulsu tento bude spolehlivě utlumen a připojené zařízení nemusí být poškozeno.
Co se týče kladů a záporů, tak kladem je skvělé provedení se stavovým displejem z LED diod a s proužkovým indikátorem nabití externí baterie, rovněž z LED diod. Oba indikátory jsou naprosto jasně čitelné a funkce displeje se přepíná pomocí tlačítka umístěného pod sítovým vypínačem vpravo od displeje. V zadní části pak máte přívodní sítový kabel, výstupní zásuvku s omezením až na 6,3 A (1450 W), dva dostatečně dimenzované vodiče s klešťovými přípojkami pro zacvaknutí na póly baterie a pod krytem je pak pojistka.
Vše dostáváte zabalené v krabici s českým návodem, zapojení je natolik jasné, že ho nemůže zkazit snad ani nejvíce netechnický uživatel, připojení akumulátoru je snadné, jen je třeba připojit červeně označený vodič na plusový pól baterie - a pak už by se nemělo nic stát do doby, než vypadne napájení ze sítě. Tady zapracuje automatika a vaše domácí zařízení budou opět provozuschopná až do té doby, než poklesne kapacita akumulátoru pod nastavenou mez. Pak se UPS připomene zvukovým signálem a odpojí se od baterie, aby nedošlo k jejímu hlubokému vybití a tím ztrátě možnosti jímat kapacitu.
Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: vynikající
Shrnutí: Záložní napájecí zdroj UPS CyberPower CP600E je vynikajícím doplňkem domácnosti, ve které může sloužit k zálohování napájení například u otopných kotlů nebo vodáren, které jsou vybaveny elektromotorem a magnetickými ventily a představují induktivní zátěž. Záložní zdroj pracuje zcela bez potřeby obsluhy, sám si řídí své režimy činnosti a zcela bezúdržbový. Velkou výhodou je použití externího akumulátoru, který může takovou kapacitu, jakou uživatel potřebuje mít pro předpokládaný provoz zařízení při daném odběru.
Zveřejněno: 28. 03. 2019