Během koronavirové pandemie napadena každá druhá organizace

Společnosti Check Point Software Technologies ve spolupráci s Dimensional Research zveřejnily výsledky průzkumu mezi více než 600 experty na zabezpečení IT. 58 % respondentů uvedlo, že jejich organizace zaznamenala od začátku koronavirové pandemie nárůst kybernetických útoků.

Hlavní výzvou na další dva roky je zabezpečení vzdálených pracovníků a zhruba polovina organizací nevěří, že se bezpečnost vrátí k předpandemickým normám.

Organizace čelí od začátku koronavirové pandemie nárůstu kyberútoků:

58 % respondentů uvedlo, že jejich organizace čelí od začátku koronavirové pandemie nárůstu útoků a hrozeb. Podle 39 % zůstal objem útoků zůstal stejný.

Nový normál:

50 % účastníků průzkumu si myslí, že přístup k bezpečnosti se už nevrátí k předpandemickým normám, zatímco 29 % uvedlo, že v budoucnu naopak očekává návrat k předkovidovým standardům.

Rok 2020 přinesl změnu bezpečnostních strategií:

95 % respondentů uvádí, že se jejich strategie ve druhé polovině roku změnily, přičemž podle 67 % bylo největší změnou umožnění plošné práce na dálku; 39 % zmínilo jako největší změnu bezpečnostní vzdělávání zaměstnanců; 37 % uvedlo zlepšení zabezpečení sítě a prevenci hrozeb a stejné množství respondentů zmínilo rozšířené zabezpečení koncových bodů a mobilních zařízení. Pro 31 % bylo hlavní změnou rychlé přijetí cloudových technologií. Pouze 27 % v průběhu roku 2020 zrychlilo aktuální IT projekty, což ukazuje, že pro většinu znamenala pandemie neplánované přehodnocení obchodních modelů.

Největší bezpečnostní výzvy roku 2021:

47 % účastníků uvádí, že hlavní výzvou bude v novém roce zabezpečení zaměstnanců pracujících na dálku, 42 % vidí jako klíčovou výzvu ochranu před phishingem a útoky využívajícími sociální inženýrství. 41 % respondentů uvedlo zachování zabezpečeného vzdáleného přístupu a 39 % ochranu cloudových aplikací a infrastruktury.

Hlavní bezpečnostní priority na další dva roky:

61 % respondentů si myslí, že hlavní prioritou je zabezpečení práce na dálku, 59 % zařadilo mezi největší priority zabezpečení koncových bodů a mobilních zařízení a 52 % vidí jako prioritu zabezpečení veřejných cloudů a multicloudových prostředí.

Bezpečnostní tipy společnosti Check Point:

1.       Prevence v reálném čase. Očkování je lepší než léčba a v kyberbezpečnosti je prevence klíčem k ochraně sítí, zaměstnanců a dat před útoky a hrozbami.

2.       Zabezpečte vše. Na každé části vaší sítě záleží. Organizace musí revidovat zabezpečení síťové infrastruktury, počítačů, mobilních zařízení a IoT a také procesy a dodržování shody s předpisy. Větší využití cloudu vyžaduje lepší zabezpečení, zejména u technologií, které chrání kontejnery a serverless aplikace v multi a hybridních cloudových prostředích.

3.       Konsolidace a viditelnost. Vzhledem k množství změn si organizace musí položit následující otázky: Používáme zabezpečení, které opravdu potřebujeme? Chráníme ty správné věci? Nepřehlédli jsme nějaké hluché místo? Nevyužíváme příliš mnoho jednotlivých řešení od různých výrobců? Jednotná správa a zlepšení viditelnosti rizik a hrozeb zlepší efektivitu zabezpečení.

„Průzkum ukázal, že většina organizací neočekává v dalších dvou letech nějakou výraznou změnu bezpečnostních výzev a priorit. Zároveň roste počet kyberútoků a hrozeb, protože se hackeři snaží změny zneužít. Organizace musí odstranit všechny potenciální mezery v zabezpečení, od domácích počítačů až po datová centra. Největší výzvou pro většinu organizací bude vyřešit dopad pandemie na obchodní procesy a zajistit efektivní a bezpečný chod společnosti,“ komentuje Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Doplňkový obrázek: Pixabay

Zveřejněno: 05. 02. 2021