Phishingové kampaně při pandemii gradovaly, je tu přes 5000 podvodných webů o covid-19

Jaké techniky používají podvodníci, kteří se snaží zneužít epidemické problémy spojené s covid-19, zjišťovali analytici bezpečnostní společnosti Kaspersky. Prostudovali si nevyžádané e-maily a phishingové stránky, které souvisejí s pandemií a snaží se ukrást údaje uživatelů. Mezi nejčastější techniky kyberzločinců patří falešné nabídky na zlevněné testy na covid-19, z nichž vedou odkazy na podvržené platební stránky.

V poslední době se staly populární také phishingové reklamy na padělané QR kódy a očkovací certifikáty, které uživatelé potřebují pro návštěvu restaurace nebo veřejných akcí. Celkem společnost Kaspersky odhalila přes 5000 phishingových webů souvisejících covid-19 (v Evropě šlo o 300 vebů, z toho více než třetina připadala na Německo).

Podvodné aktivity související s pandemií dosáhly vrcholu v březnu 2021. Během června zaznamenali analytici mírný pokles, poté ale kyberzločinci svoje aktivity opět zintenzivnili. Během tohoto měsíce bezpečnostní produkty Kaspersky odhalily a zablokovaly o 14 % více phishingových webových stránek s tématikou covid-19 než letos v květnu.

„U většiny podvodů souvisejících s pandemií se kyberzločinci snaží získat uživatelská data. Často se k tomu používá phishing: uživatel klikne na odkaz z reklamy nebo e-mailu a dostane se na stránku, kde je požádán o zadání osobních údajů a údajů o platební kartě. Jakmile útočníci tyto informace získají, mohou je zneužít k odcizení peněz z účtu oklamané osoby. Když uvidíte zprávu týkající se covid-19, doporučujeme vždy překontrolovat, zda informace pochází z oficiálního zdroje, a nikdy neposkytovat své osobní údaje podezřelým webovým stránkám,“ varuje Alexey Marchenko, vedoucí oddělení výzkumu metod filtrování obsahu ve společnosti Kaspersky.

Pokud se nechcete stát obětí phishingového útoku, zvažte následující doporučení:

·         Buďte skeptičtí vůči všem neobvykle výhodným nabídkám a propagačním akcím.

·         Neklikejte bez rozmyslu na odkazy v podezřelých e-mailech, v komunikačních aplikacích nebo na sociálních sítích.

·         Vždy si ověřte pravost jakýchkoli neznámých webových stránek, které navštívíte.

·         Používejte spolehlivé bezpečnostní řešení.

 Příklad phishingové webové stránky nabízející respirátory je na úvodním obrázku.

Zveřejněno: 05. 08. 2021