Proč byste neměli mýt nádobí v myčce bez soli
Doplňování tablet do myčky nádobí je pro nás stejně automatické jako sypání pracího prášku do pračky. S doplňováním soli do myčky už to bývá horší. Nezapomínejte ale sůl pravidelně doplňovat, protože ji vaše myčka, ač se to nezdá, potřebuje.
Pokud na displeji svítí nedostatek soli, nevidíme totiž projev tohoto nedostatku okamžitě na umytém nádobí, a tak si toho často nevšímáme. Navíc si mnozí z nás myslí, že sůl obsažená v tabletách na mytí nádobí je dostačující. Pozor. Tomu tak ale rozhodně není!
Tablety se starají o vaše nádobí, sůl se stará také o vaši myčku. Takto by se jednoduše dala shrnout funkce soli v myčce nádobí. Ta totiž změkčuje vodu a zabraňuje tak usazování vodního kamene. Do myčky je proto nutné dávat sůl i v případě, že používáte tablety. Myčka pravidelně provádí propláchnutí změkčovače, a pokud není v zásobníku doplněna sůl, časem dojde k poškození změkčovače vody. Jeho následná výměna pak rozhodně není snadná a - hlavně - ani levná záležitost.
Důležité je, abyste po každém dosypání soli spustili mycí režim. Mycí vana, do které sůl sypete, je totiž z materiálu, na jehož povrchu je pasivační vrstva zabraňující korozi. Pokud se na dno mycí vany dostane sůl a není dostatečně rychle odstraněna, pasivační vrstva se poškodí a mycí vana začíná rezavět. Takové poškození pak nemůže být uznáno v rámci záruky, protože na tento postup je zákazník upozorněn v uživatelském návodu.
Následující doporučení pocházejí z úst mého kamaráda a největšího žijícího odborníka na bílou techniku, Miloše Chadta - externí odkaz , cituji:
„Sůl je v myčce velmi důležitá pro obnovu chemického dekalcifikátoru (odvápňovače), kterým protéká ve většině myček všechna voda. Zde se zbavuje vápenatých sloučenin, které by se jinak usazovaly na nádobí jako bílé skvrny. Myčka si sama v pravý čas napustí solný roztok ze zásobníku soli do dekalcifikátoru a tím jej regeneruje. Nikdy nepoužívejte myčku, pokud signalizuje nedostatek soli, protože bez soli nefunguje regenerace dekalcifikátoru, který můžeme po několika cyklech bez soli nenávratně zničit! Sůl plníme do zásobníku umístěného ve dně myčky. Používáme jen sůl určenou pro myčky. Při plnění je důležité sypat sůl do zásobníku, který je plný vody. Sůl vytlačí přebytečnou vodu a bude se postupně rozpouštět. Zásobník plníme asi jednou za 20 mytí. Závisí to na tvrdosti vody, respektive na nastavení dekalcifikátoru."
A my dodáváme: správně fungující myčka si o sůl řekne sama většinou rozsvícením indikátoru na ovládacím panelu. V případě použití chytré myčky se tento signál přenese i do systému pro ovládání domácnosti a upozorní vás na to výstraha například na tabletu nebo zařízení, kterým ovládáte své domácí spotřebiče. A jak jste si přečetli, neměli byste tento signál ignorovat. Hrozí totiž zrezivění mycí vany, pokud je vyrobena z nerezu a rovněž tak hrozí zničení ne právě levného dekalcifikátoru/odvápňovače v myčce.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Electrolux a stránkou Abeceda domácích spotřebičů.
Zveřejněno: 15. 02. 2015