Recenze routeru TP-Link Archer AX90: Připraven na budoucnost

Novinka společnosti TP-Link, třípásmový gigabitový Wi-Fi router AX6600 (Archer AX90), jistě zaujme každého, kdo plánuje koupi nového routeru pro domácí síť. Jeho vzhled připomíná kosmické těleso a budí dojem, že jde o něco zatraceně rychlého a vyspělého. A je to pravda, router je špičkově vybavený a zvládne připojení na optiku, hry, videa až v 8K, stremování a hlídá si mobilní zařízení v prostoru, s nimi komunikoval vždy tou nejvyšší rychlostí.

Router AX90 v sobě má vestavěné technologie, které se přizpůsobují novým trendům. Představuje tedy zařízení, které přichází v předstihu a nemusíte mít obavy, že za malou chvíli nebude stačit požadavkům nositelných zařízení, která budou přicházet na trh. Také dokáže pokrýt i větší domácí nebo malou firemní síť a zajistí bezproblémovou dostupnost dat.

Co AX90 dokáže

Router přichází s podporou nového standardu WiFi 6, který podporuje nová generace telefonů iPhone 11, telefony Samsung Galaxy S10 a Note 10. Další telefony budou tímto standardem vybaveny v nejbližší době. Wi-Fi 6 vytváří a zlepšuje současný standard Wi-Fi 802.11ac a byla původně postavena v reakci na rostoucí počet zařízení ve světě. Ať už vlastníte zařízení s VR, více inteligentních domácích zařízení nebo jen máte ve své domácnosti velké množství zařízení, je router Wi-Fi 6 tím nejlepším řešením. Pokud chcete vědět víc o WiFi 6 a jeho přínosu, podívejte se sem.

Router podporuje bezdrátové třípásmové Wi-Fi sítě, které v pásmu 5 GHz jedou teoretickou maximální rychlostí až 4804 a 1201 Mb/s a v pásmu 2,4 GHz pak 574 Mb/s. Celková průchodnost routeru je tedy součtem, 6579 Mb/s – odsud plyne označení AX6600.

Co se týče připojení kabelem, jsou tu dva porty LAN/WAN pro rychlost 2,5 a 1 Gb/s. Ten rychlejší umožní využít i vysokorychlostní optické připojení, jak bude operátory postupně nabízeno. Dále jsou tu pro routování tři zásuvky LAN s rychlostí 1 Gb/s a dva porty USB pro připojení zařízení jako je síťová tiskárna nebo paměťové zařízení, která mohou být přístupná pro oprávněné uživatele sítě.

Osm antén podporuje Beamforming neboli tvarování paprsku na jednotlivá v prostoru rozmístěná nositelná zařízení, která tak dostávají maximální možnou intenzitu signálu v místě, kde se nacházejí. Nový router využívá i technologií OFDMA a MU-MIMO k tomu, aby rychleji a efektivněji směrovaly data oboustranně do několika zařízení současně. Díky tomu se snižuje latence, tedy doba, kdy zařízení musejí čekat na příchod dat z routeru nebo na odeslání do něj.

Díky novému bezpečnostnímu řešení TP-Link HomeShield je vaše síť lépe chráněna před útoky zvenčí. Zjednodušeně řečeno chrání vaše IoT zařízení před napadením, blokuje škodlivé stránky v reálném čase, zabezpečuje síť proti vniknutí zvenčí a neustále ji monitoruje a podává přehledy – takže máte vše pod kontrolou. Pomocí HomeShield můžete aktivovat i silnou rodičovskou kontrolu: přidělování časových oken dorostencům, nastavit čas, kdy jim síť nebude přístupná (aby mohli – nebo lépe museli – spát) atd. Funkce QoS určuje zařízení, která budou obsluhována prioritně a budou mít přednost před jinými – třeba herní konzole nebo VR brýle. Jako u jednoho z prvních zařízení na trhu je v tomto routeru skutečně použit protokol WPA3 zajišťující robustnější šifrování dat, čímž se zvyšuje bezpečnost sítě.

Tomu všemu šéfuje výkonný procesor na frekvenci 1,5 GHz s dostatečnou rezervou zajišťující všechny vyžadované činnosti routeru a starající se o vysokou rychlost komunikace.

Na omezeném prostoru nejde popsat všechny vychytávky, které novinka nabízí, ale jednu věc nechceme opomenout. Jde o podporu systémů Mesh. Zjednodušeně řešeno po zapojení routeru ve vašem domě jste našli místa, kam signál Wi-Fi nedosáhl. Do doby, než se objevily systémy Mesh (které TP-Link rovněž nabízí), museli jste vykrýt tato místa tak, že jste sem dotáhli ethernetový kabel a umístili sem další router – buď extra ethernetovým kabelem nebo pomocí systému Powerline pro přenos dat přes elektrické kabely. Nebo jste použili opakovač signálu Wi-Fi. Problém ale byl, že název sítě musel být odlišný od názvu Wi-Fi sítě, vytvořené primárním routerem (příklad: SITJIRKY a ta druhá třeba SITJIRKY_EXT). Při přecházení do oblasti vykrývání dalším zařízením se na nositelném zařízení (mobilu) musela „přehodit“ přijímaná Wi-Fi síť, což trvá i několik sekund. A samozřejmě došlo k přerušení signálu. U Mesh název sítě je v celém objektu stejný. Takže ani nevíte, že jste připojeni na Mesh opakovač, a ne na router. A dále Mesh podporuje tzv. Wi-Fi roaming, což zjednodušeně znamená, že zůstanete online i při přepojování mezi routery. V praxi to znamená, že například váš videohovor nebude přerušen, ani když se v domě přejdete z garáže na půdu. Podpora TP-Link OneMesh je další obří výhoda AX90.

Jaký je AX6600 v praxi

Co se týče testování, připojili jsme napájecí adaptér a kabel od modemu do zdířky WAN a zapnuli router. Pak pro milovníky "staré školy" můžete nastavovat z webového prohlížeče, kde stačí zadat tplinkwifi.net  a po zadání jména a hesla (implicitně „admin“) jsme byli vyzváni ke změně jména a přístupového hesla, což je prima, protože – odvažuji se odhadnout, že přes polovinu uživatelů ponechá implicitní přístupové údaje beze změny, čímž může zpřístupnit svoji síť nechtěným hostům, neřkuli rovnou záškodníkům. Pak jsme provedli  rychlé nastavení routeru spočívající v určení země, časové zóny a způsobu připojení k internetu či nový název Wi-Fi sítě a jejího hesla. Vytvořit můžete i samostatnou Wi-Fi síť pro hosty, která zpřístupní pouze připojení k internetu. Vše samozřejmě v češtině a velmi přehledně.

Mladší ročníky si mohou zvolit nastavení, které je více cool, a stáhnout si appku Tether. Je stejně přehledná a místo klikání myší vše zvládnete ťukáním do displeje mobilu.

A to je vše. Tak snadno si zprovozníte WiFi 6.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cZ: Vynikající.

Shrnutí: TP-Link AX6600 (Archer AX90) je neoddiskutovatelně jeden z nejlepších a nejmoderněji vybavený router na trhu. K přednostem patří třípásmová bezdrátová Wi-Fi síť s kapacitou až 6600 Mb/s, podpora standardu WiFi 6, stejně jako 1,5Gb/s port pro připojení k internetu optikou, skvěle fungující systém s osmi anténami směrující paprsek přímo na nositelné zařízení v pohybu, WPA3 a HomeShield pro ochranu sítě a připojených jedinců a zařízení. Koupí routeru TP-Link Archer AX90 získáte podporu pro budoucí generaci nositelných zařízení i prvků IoT (Internetu věcí), jako jsou třeba čidla úniku plynu, vody nebo hlídání prostor.

Pokud chcete získat podrobnější údaje a nechat si doporučit vhodné routery, podívejte se na e-shop Electro World, abyste zjistili více. Na e-shopu najdete nejen routery, ale další sortiment související s datovým připojením, např. extendery nebo powerline sady. Zde rovnou doporučuji volit model s technologií Mesh nebo OneMesh v případě rozšiřování sítě s AX90. Všechny vaše objednávky vám Electro World připraví k odběru na 19 prodejnách nebo doručí kurýrem až do domu během 2–3 dnů od objednávky. Nákup z domova je jednoduchou záležitostí a zakoupené zboží můžete vrátit do 14 dnů v kterékoliv prodejně, případně zaslat poštou. Stejně tak lze zboží bezproblémově reklamovat. 

Máte-li nebo si pořídíte Věrnostní kartu Electro World, ušetříte hned dvakrát. Za prvé vybrané zboží lze nakoupit za speciální nižší ceny, a za druhé za každou transakci dostanete procenta zpět jako příspěvek na další nákup. Stačí vyplnit krátký formulář a můžete nakupovat výhodněji už teď. Že se to vyplatí, tak o tom svědčí přes půl milionu zákazníků.

Electro World je nyní dostupný ve všech regionech České republiky a po spojení s K+B Expert budou mít zákazníci do prodejen ještě blíže.

 

Zveřejněno: 14. 03. 2021