NAS v malé domácí síti
V minulém článku jsme si představili zařízení NAS (Network Attached Storage), servery připojené do sítě. Jejich obliba roste, protože jejich použitím se vyhnete použití klasického serveru, tedy počítače osazeného velkokapacitními disky, do malé domácí sítě. Inteligence NAS se sama postará o to, abyste mohli data ukládat a spravovat je přímo z počítačů, připojených do sítě.
Tento článek navazuje na tento příspěvek - externí odkaz , ve kterém jsme popsali funkčnost zařízení NAS. Tentokrát se společně podíváme na to, jak takové zařízení připojit k síti. Není to tak složité a zvládne to uživatel bez větších znalostí počítačů.
Kam s ním
Velmi oblíbený ReadyNAS Duo je ve výrobním programu Netgearu postupně nahrazován modernějšími typy. Přesto stále patří ke špičce.
NAS se připojuje do malé domácí sítě ethernetovým kabelem. Ve většině domácností jsou malé domácí sítě realizovány tak, že signál internetu je přiváděn od poskytovatele připojení kabelem, z telefonní sítě, nebo je zachycován z okolí jako signál Wi-Fi. V jednotlivých případech pak máte jako rozhraní mezi signálem, kterým přichází internet k vám domů, modem. A z něj „vychází" už ethernetová síť. K připojení počítačů se pak používá směrovače (routeru), ke kterému jsou pak připojeny jednotlivé počítače kabelem. V prvním případě tedy použijete kabelový modem, k němuž připojíte směrovač. Ve druhém případě, tedy pokud signál internetu do vaší domácnosti míří od telefonního operátora, můžete s výhodou použít směrovač s modemem ADSL. Případ, kdy signál internetu získáváte z okolního Wi-Fi si necháme na příště, až se budeme zabývat speciálně malými domácími počítačovými sítěmi.
Jak připojit počítače k malé domácí síti
V tento okamžik je důležité říct, že počítače ve vaší domácí síti - tedy i NAS - snadno připojíte například kabelem ke směrovači. Směrovač je zařízení, které se postará, aby z jednoho „datového proudu" se jich „rozbočilo" více, typicky v malé domácí síti čtyři nebo osm. V dnešní době používání notebooků a netbooků ale stále více nabývají na významu bezdrátové směrovače Wi-Fi.
Abyste si mohli doma zřídit bezdrátovou síť, potřebujete bezdrátový směrovač s Wi-Fi. Dnes už všechny prodávané modely mají specifikaci 802.11n, která umožní co nejrychlejší spojení mezi domácími přístroji. I notebooky a netbooky umí většinou 802.11n, takže pak máte zaručeno, že všechna zařízení v bytě budou vyměňovat data tak rychle, jak je to jen možné. A to se týká i nových televizorů, které jsou vybaveny vestavěným přijímačem Wi-Fi. U některých vybraných modelů si jej ale musíte přikoupit (například Philips, Sony), pokud jimi televizor není vybaven přímo. Takový modul se pak zasunuje do zásuvky USB na televizním přístroji.
Možná se ptáte, proč tak široký úvod. Chceme ale, abyste ale byli informování uceleně a komplexně a mohli si postavit domácí síť, které centrem bude multimediální úložiště, onen NAS.
Jak připojit k malé domácí síti NAS
Je to opravdu snadné - do NASu zapojíte jen napájecí kabel od adaptéru a pak ještě síťový kabel, který vede do směrovače…
… asi takto. Do směrovače vede ještě kabel od telefonní zásuvky a filtru a opět napájecí vodič od adaptéru.
Takže malá domácí síť už skoro chodí, nyní nastal čas pro připojení NAS. NAS se připojují (pro dosažení maximální rychlosti) kabelem a to k směrovači. Postup je následující. NAS vybalíte z krabice - a pokud je už od výrobce vybaven pevným diskem nebo disky (viz minulý díl), připojíte ho síťovým kabelem ke směrovači. Je jedno, do které zásuvky ho zapojíte.
Pak připojíte napájecí adaptér k NAS a zapnete ho do zásuvky. Pak do počítače vložíte CD nebo DVD, které výrobce NAS dodává společně se zařízením, a postupujete podle průvodce, který vás vede připojení a nastavením tohoto NASu.
Není to složité - a zvládne to opravdu každý. Výsledkem práce průvodce je to, že se vám objeví na ploše ikona programu, který slouží ke správě NAS, zapojeného do sítě. A máte to! Jeho spuštěním si pak nakonfigurujete NAS tak, aby vám jeho funkčnost vyhovovala. Základním atributem bude zcela určitě zavedení ovladače, který vašemu operačnímu systému zaručí, že připojený disk NAS bude „vidět" jako další logický disk v průzkumníku. Tím je celá instalace hotova a vy si můžete užívat další paměťové kapacity, kterou ale, jak jsme už upozornili, velmi brzy zaplníte.
Koupili jste NAS bez disků?
V předchozím odstavce jsme zmínili postup při připojení NAS do malé domácí sítě v případě, že NAS je osazen z výroby už pevnými disky. Může se ale stát, že výrobce dodává NAS se dvěma pozicemi pro osazení pevnými disky a je osazen jen jedním. Stejně tak se může stát, že si koupíte NAS, který v sobě žádné disky nemá. Co teď?
Při otevření dvířek ReadyNAS Duo vidíte dvě pozice, ve kterých jsou sáňky s připevněnými pevnými disky. Ty můžete po odjištění (dole) vyjmout i při běhu NAS.
Máte dvě možnosti. NAS s jedním diskem můžete klidně používat, dostupná kapacita na síti bude dána kapacitou tohoto disku, zmenšenou o pár kilobajtů až megabajtů, které si vyhrazuje pro svou práci NAS. V případě, že budete chtít používat disků více, máte dvě možnosti, jak k osazení přistoupit.
Poznámka: Tato část je určena pro středně znalé uživatele počítačů, kteří si sami alespoň jednou třeba vyměnili rozšiřující desku, přidali například DVD nebo Blu-ray mechaniku nebo měnili ve svém počítači pevný disk. Pokud se necítíte být odborníky, kupte raději rovnou NAS s vestavěnými disky na všech pozicích (třeba u nejběžnějších dvoudiskových NAS). Výměnu nebo rozšíření počtu disků v NAS pak konzultujte s někým, kdo se v tom vyzná nebo mu tuto činnost raději nechte provést.
Bezpečnost versus kapacita
V okamžiku, kdy například dvoudiskový NAS budete osazovat dvěma pevnými disky, musíte zvážit, co vlastně chcete. Nuď mít maximální kapacitu, danou součtem kapacit obou pevných disků, kde se data budou ukládat na oba disky tak, jak budou přicházet. V případě poruchy jednoho z disků přijdete o všechna data, která na něm byla uložena. Pak se musíte obrátit na odborný servis - viz náš článek věnovaný záchraně dat - externí odkaz .
Dvoje sáňky, každé nesou jeden disk. Můžete je zapojit tak, aby se jejich kapacita sčítala (a v případě poruchy jednoho z disků přijdete o data), nebo aby se obsah zrcadlil na disky oba, pak se sice trochu sníží přenosová rychlost, vy však máte jistotu, že data i při poruše jednoho z disků vám zůstanou zachována.
Pokud ale budete chtít zvolit jistotu, pak využijte zapojení disků paralelně neboli do pole RAID 1 nebo RAIDx, jak to označuje například specialista na tuto oblast, firma Netgear. Pak budete používat tak zvané zrcadlení disků, to značí, že to, co se zapíše na jeden, za chvíli se pak zapíše i na druhý. V případě, že dojde k poruše jednoho z disků, data stále máte v dosahu na disku druhém.
V případě momentální dostupnosti disků s kapacitami až 2 TB vám ale vřele doporučuje systém s redundantním ukládáním informací (zrcadlení, RAID 1). Do NASu totiž přiteče tolik dat,m že se nebudete stačit divit. Nastavení, jak disky budou v NAS používány se provádí pomocí konfiguračních a nastavovacích programů při instalaci NAS do systému domácí sítě.
Poznámka: Po spuštění NAS doma u autora se během několika týdnů snížila dostupná kapacita, protože si autor sem zálohuje svá data, syn sem odkládá pořizovaná videa v HD kvalitě a dcera našla volný prostor pro odkládání svých fotografií. Dohromady pak sdílíme filmy, na které se jeden po druhém koukáme, a když je nechceme dále archivovat, vyměníme je za jiné.
Při nákupu dvou disků se řiďte doporučenými modely, které výrobce NAS doporučuje do NAS osadit, má to totiž vyzkoušené. Za druhé pak kupte dva nejlépe zcela shodné pevné disky nebo aspoň pevné disky se stejnou kapacitou. V případě zrcadlení disků - jak vám asi dochází - dostupná kapacita bude taková, jakou má použitý menší disk.
Používané disky jsou většinou SATA nebo SATA II, tohle si pohlídejte podle dokumentace, kterou dodává výrobce NAS. A ještě pro vás máme jednu dobrou zprávu. Pevné disky v NASu jsou hot-swap, neboli vyměnitelné za chodu zařízení. Například Netgear u svých zařízení ReadyNAS používá dva šuplíky, ve kterých jsou usazeny pevné disky, jsou k rámu šuplíku přišroubovány. Ty jsou propojeny s tímto „šuplíkem" co se týče napájení i dat a šuplíky pak mají konektor, kterým si po zasunutí do volné pozice propojí se systémem NAS. Pokud chcete vyměnit disk, jednoduše otevřete dvířka a pomocí páčky disk „v šuplíku" vysunete a disk následně vyměníte.
NAS StorCenter ix2 od Iomegy má rovněž dva disky uložené v sáňkách. Pro jejich vyjmutí ale musíte před tím odšroubovat dva šroubky, které každé sáňky drží, abyste je i s pevnými disky mohli vyjmout.
Zařízení StorCenter ix2 a od Iomegy a jemu podobné mají disky rovněž usazeny v „šuplíku", ale tyto jsou k šasi přišroubovány a proto pro jejich výměnu musíte NAS odstavit a před tím vypnout.
Teď víme o „železe" všechno
Takže, už víte vše (nebo naprostou většinu toho, co o NAS vědět potřebujete): jak se NAS instaluje, jak se osazuje, jak se zapojuje. V příští kapitole našeho seriálu se tedy budeme věnovat softwarovým nástrojům, které NAS potřebuje pro svoji práci a pomocí kterých vás třeba informuje o tom, že se blíží konec životnosti některého, v něm vestavěného pevného disku. Už teď naznačíme, že neodvratný konec životnosti disku se blíží tehdy, pokud u něj začne rapidně narůstat počet chyb. Chybou se myslí například to, že disk musí některá data opakovaně zapisovat, protože tam, kam je chtěl původně umístit, došlo k poruše média.
A ještě úplně na konec vám sdělíme, že NAS lze s výhodou využít i jako tiskový server (print server). Některé výrobky, například od firmy Netgear to dokážou. K NAS lze připojit tiskárnu (seznam doporučených typů neustále roste a najdete ho u každého NAS v dokumentaci nebo na webových stránkách výrobce). Pak připojíte tiskárnu, na kterou pak můžete tisknout ze všech zařízení, která jsou k malé domácí síti připojena. Stačí tuto tiskárnu ve Windows nakonfigurovat jako síťovou a jde to zcela samo, tisknout můžete z počítače, notebooku, netbooku, z herní konzole, ze smartphonu, prostě ze všeho, co je k síti připojeno.
Samozřejmě, že jedna tiskárna může být sdílená i v operačním systému. Například ji připojíte k otcovu počítači a nasdílíte ji (= povolíte na ni přístup) všem uživatelům. Nevýhodou tohoto systému je, že počítač, který má tiskárnu musí být zapnutý, aby to fungovalo. Print servery jsou zařízení, která jsou v síti a „chytají" tiskové úlohy, aby je vytiskly na připojené tiskárně. Tento tiskový server tedy může být rovnou součástí stále zapnutého zařízení NAS.
Poznámka: I když taky to tak není, jak zvíte, NAS můžete nechávat vypínat třeba v době, kdy ho zcela jistě nepoužíváte, u nás v rodině tak mezi čtvrtou ranní, kdy děti upadnou do spánku, a sedmou hodinou ranní, kdy se probouzím a začínám psát články, třeba i pro vás… Ale lze tak ušetřit pár kilowatthodin za rok. A to za to stojí.
NAS je osazen i zásuvkou USB, do které můžete vložit USB flash disk. NAS - jak zvíte příště - můžete nastavit, aby obsah právě zasunuté USB flash paměti nahrál vždy na předem určené místo v NASu. Připojený flash disk se ale stává automaticky zařízením, na které můžete z malé domácí sítě přistupovat, číst a nahrávat z něj data, prostě rozšiřuje kapacitu NAS. A tak můžete použít například i externí pevný disk, abyste zvětšili kapacitu zařízení NAS. Na síti se vám to ale neprojeví tak, že byste „přifoukli" dostupnou kapacitu disků v NAS, ale takto připojený disk se vám zobrazí jako další paměťové zařízení. Pokud bude připojeným USB diskem třeba přehrávač MP3, všichni uživatelé sítě, kteří mají právo přistupovat k NAS a k v něm připojené paměti USB (v našem případě tedy k MP3 přehrávači), si z něj mohou stáhnout písničky.
Příště si povíme o softwarových nástrojích pro ovládání NAS, jejich ovládání, přidělování kapacit, vzdáleném přístupu „zvenčí" (kdekoli z internetu) a dalších vychytávkách. Řeč bude i o specifikaci DLNA, jako platformy pro výměnu multimediálních dat mezi přístroji v domácnosti - mezi těmi, kterým se říká „počítačové" (počítač, notebook, netbook, atd.) a těmi, které se nazývají „spotřební elektrotechnikou" (televizory, multimediální systémy, atp.).
Zdroje:
Netgear - externí odkaz
Zveřejněno: 21. 11. 2010